Cilt bariyerinizi düzeltmek için yapmanız gerekenler… Cilt bariyeri nasıl düzelir?

Son zamanlarda sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan “cilt bariyeri” kavramı güzellik dünyasını adeta ele geçirdi. Peki, cilt bariyeri nedir ve neden bu kadar konuşuluyor? İşte,cilt bariyerinin önemi ve nasıl onarılacağı…

CİLT BARİYERİ NEDİR?

Uzmanlara göre, cilt bariyeri cildin en dış tabakasıdır. Bu tabaka, sizi çevresel stres faktörlerinden, tahrişten ve iltihaptan koruyan koruyucu bir kalkan görevi görür.

CİLT BARİYERİNİN ÖNEMİ

Uzmanlar, sağlıklı bir cilt bariyerinin anahtarının nem ve hidrasyon dengesi olduğunu belirtiyor. Nem yağdır, hidrasyon ise sudur, eğer cildinizi her ikisinden de mahrum bırakıyorsanız, cilt bariyeriniz zarar görecektir. Sağlıklı bir cilt bariyeri, cildinizi toksinlerden, kimyasallardan ve alerjenlerden korurken, vücudunuzun su seviyelerini düzenler ve korur.

HASARLI BIR CİLT BARİYERİNİ NASIL TESPİT EDERSİNİZ?

Kuruluk, kaşıntı ve iltihaplanma gibi belirtiler, cilt bariyerinizde bir rahatsızlık olduğunun işaretleri olabilir. Oksidatif stres, UV radyasyonu, kirlilik ve mavi ışığa aşırı maruz kalma gibi çevresel faktörler cilt bariyerine zarar verebilr. Ayrıca, yüksek şekerli diyetler, stres, kaliteli uyku eksikliği ve sert ürünlerin sık kullanımı gibi yaşam tarzı faktörleri de cilt bariyerinizi zayıflatabilir.

HASARLI BİR CİLT BARİYERİNE NE OLUR?

Hasarlı bir cilt bariyeri, ciltte hassasiyet, kızarıklık ve iltihaplanmaya yol açabilir. Epidermiste kronik enflamasyon, cilt bariyerine zarar verir ve bu da kızarıklık, kuruluk veya tahrişe neden olur. Uzun vadede, bu hasar kolajen, hyaluronik asit ve diğer yaşlanma karşıtı moleküllerin kaybına ve dolayısıyla kırışıklıklara ve elastikiyet kaybına yol açabilir.

HASARLI BiR CİLT BARİYERİNİ NASIL ONARIRSINIZ?

Cildinizi fazla çalıştırmanın neden olduğu hasarı düzeltmek için onu daha nazik ve besleyici içeriklerle destekleyin. Hidrasyon ve neme odaklanılmalı. Cildiniz için uygun pH değerine ve cildi dengelemeye, güç ve esneklik kazandırmaya yardımcı olan besinlere odaklanın.

Seramidler, cilt bariyerini onarmak için kritik bileşenlerdir. Seramidler, hücrelerinizin tuğla duvarındaki boşlukları ‘doldurarak’ cilt bariyerlerini onarır ve yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, anti-enflamatuar bileşenler kullanarak enflamasyonu azaltmak ve hasarlı hücreleri onarmak da önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir