Trabzon’da Filistin protestosu: ‘Anlaşmalar iptal edilsin’

DUVAR Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu, İsrail’in Refah Kampı’ndaki 27 Mayıs sabahı düzenlediği ve 40’tan fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği katliamı protesto etti.

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Trabzon Halkevi, Türkiye İşçi Partisi (TİP), SOL Parti, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) üyeleri, CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak ve CHP Ortahisar İlçe Başkanı Haluk Batmaz’ın katıldığı eylem, Maraş Caddesi’nde gerçekleştirilen yürüyüşle başladı.

“Siyonist İsrail işgaline son. Direnen Filistin Halkı kazanacak. İsrail ile tüm anlaşmalar iptal edilsin” pankartıyla yürüyen 200 kadar Trabzonlu, yürüyüş boyunca “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın”, “Katil İsrail, işbirlikçi AKP”, “NATO üsleri kapatılsın”, “Mahirlerden Deniz’e Filistin’e bin selam”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “Filistin’de düşene dövüşene bin selam” sloganları attı.

Yürüyüştekilere caddede bulunan çok sayıda kişi de alkışlarla destek verdi.

‘İSRAİL İNSANLIĞI AYAKLAR ALTINA ALIYOR’

Yürüyüşün sonlandığı Meydan Parkı Atatürk Alanı’nda kitle adına Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci açıklama yaptı. Siyonist, ırkçı İsrail hükümetinin uluslararası emperyalist güçlerden aldığı destekle insanlık suçu işlemeye devam ettiğini belirten İkinci, katliamı lanetledi.

Yapılan saldırının Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı İsrail ordusunun Refah bölgesindeki operasyonlarını durdurma kararının hemen ardından gerçekleşmesinin manidar olduğunu ifade eden İkinci, “İsrail açıkça dünyaya meydan okumakta, insanlık değerlerini ayaklar altına alarak katliamlara devam edeceğini ilan etmektedir” dedi.

Saldırıların insani değerlerden yoksunluğu ve barbarlığı temsil ettiğini dile getiren İkinci, “İsrail savaş ve insanlık suçu işlemektedir ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde sorumluların yargılanması için gecikmesizin, derhal girişimler başlatılmalı ve çıkacak kararın gereği yerine getirilmelidir. İsrail saldırıları nedeniyle yaşamını yitirenlerin konacağı morgun, yaralıların tedavi göreceği hastanelerin dahi kalmamış olması nasıl bir insanlık trajedisi ile karşı karşıya kaldığımızı göstermektedir” ifadelerini kullandı.

‘YA BU BARBARLIK DURDURULACAK YA DA ORTAK OLUNACAK’

“İsrail sorunu bir emperyalizm sorunudur” diyen İkinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlık bu barbarlığı durdurma sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlık durdurulacak ya da işlenen savaş suçlarına ortak olunacaktır. İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır. Halkların güvenlik ve refah içinde yaşamasının tek yolu kalıcı ve adil barıştır.”

‘FİLİSTİN HALKI DÜNYADAN HAMASET VE TİMSAH GÖZYAŞLARI DEĞİL, ACİL SOMUT ADIMLAR BEKLİYOR’

“Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir. Bunun için Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır. İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir. İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir. Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi tereddütsüz ve ikirciksiz bir biçimde desteklenmelidir. Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir