Amazon’a Kuzey Kore suçlaması, Amerika’da büyük skandal

Bu durum, animasyon sektöründeki üretim süreçlerinin karmaşıklığı ve uluslararası iş bölümüne dair soruları da beraberinde getirdi. İddialar, söz konusu çizgi filmlerin yapım aşamalarının bazılarının bu ülkede gerçekleştirilmiş olabileceğini öne sürüyor. Bu haber, animasyon dünyasında ve telif hakları konusunda yeni tartışmaları da tetikleyebilir.

Kuzey Koreli animatörlerin Amazon Prime Video, Max ve diğer yayın platformları için popüler çizgi filmlerin yapımında yer aldığı iddia ediliyor. Washington merkezli 38 North projesinden araştırmacılar, Kuzey Kore‘ye ait olduğu belirtilen yanlış yapılandırılmış bir bulut sunucusunda binlerce animasyon dosyası keşfetti. Wired’ın haberine göre, bu dosyalar arasında animasyon hücreleri, videolar ve iş üzerine yapılan tartışmalar yer alıyor. Bazı görseller, Amazon Prime Video’nun popüler süper kahraman şovu Invincible ve Max’in çocuklar için planlanan yeni animesi Iyanu: Child of Wonder’dan gibi görünüyor.

Bu bilgiler, Google‘a ait güvenlik firması Mandiant tarafından kısmen analiz edildi. Araştırmacılar, sunucuya yapılan bağlantıları inceledi ve bu sunucuya Çin’in üç farklı şehrinden erişildiğini belirledi. Rapora göre, bu şehirlerde çok sayıda Kuzey Kore tarafından işletilen işletme bulunmakta ve Kuzey Kore‘nin yurt dışında yaşayan IT çalışanlarının ana merkezleri olarak biliniyor.

Amazon’a Kuzey Kore suçlaması, Amerika’da büyük skandal

Mandiant’ta çalışan Michael Barnhart, araştırmada Max, Amazon veya herhangi bir alt kuruluşun işin Kuzey Koreli animatörler tarafından yapıldığını bildiğine dair bir kanıt bulunmadığını söyledi. Muhtemelen bu, şirketlerin bilgisi dışında alt yükleniciler tarafından gerçekleştirildi. Barnhart, sözleşmelerin Kuzey Kore adına çalışan animatörleri dış kaynak olarak kullanan Çinli şirketlerle yapıldığına “yüksek güven” duyduğunu belirtti.

2022 yılında FBI ve ABD Hazine Bakanlığı, işletmeleri bu tür dış kaynak kullanımı yoluyla istemeden Kuzey Koreli teknoloji çalışanlarını işe almalarının riskleri konusunda uyaran bir tavsiye yayınladı. ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü, bu konudaki özel bir iddia hakkında yorum yapmaktan kaçındı ancak Kuzey Kore’nin silah programları için gelir elde etme çabalarının alt yüklenici sisteminin kötüye kullanılmasıyla ilgili süregelen endişeleri dile getirdi.

Amazon, Invincible dizisiyle ilgili soruları dizinin yapımcısı Skybound’a yönlendirdi. Skybound, animasyon projelerinde herhangi bir Kuzey Koreli entitenin çalıştığından haberleri olmadığını, ancak mevcut sorunları doğrulamak ve düzeltmek için bir iç inceleme başlattıklarını açıkladı. Kurumsal iletişim başkanı Hannah Cosgrove, “Ayrıca ilgili makamlara bilgi verdik ve tüm uygun kurumlarla işbirliği yapıyoruz” dedi. Max ise yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir